X Zjazd Gminny ZOSP RP w Krzymowie

Tego dnia liczne grono delegatów, przedstawicieli do Zarządu Oddziału Gminnego, ustępujące władze, oraz licznie przybyli zaproszeni  goście spotkali się na X Zjeździe Gminnym ZOSP RP w Krzymowie.

Wszystkich zebranych powitał dotychczasowy prezes Zarządu Oddziału Gminnego druh Jan Czaja. Po powitaniu głos oddał druhowi Jerzemu Grochocińskiemu, który został wybrany na przewodniczącego Zjazdu. Następnie wybrano z licznego grona delegatów komisje zjazdowe tak potrzebne do prawidłowego przebiegu zjazdu.  Sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału Gminnego przedstawił jego prezes druh Jan Czaja, po którym sprawozdanie z działalności operacyjnej przedstawił Komendant Gminny Tomicki Julian. W sprawozdaniu tym komendant omówił przede wszystkim sprawy wyposażenia jednostki OSP w sprzęt ratowniczo-gaśniczy, sprawy wyszkolenia, udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, oraz wiele innych spraw związanych z sprawami operacyjnymi OSP. Szczegółowo zostały omówione sprawy związane z problemami z jakimi muszą borykać się OSP w swej działalności, takimi jak: sprawa finansowania badań  lekarskich, wypłacania ekwiwalentów, oraz coraz większymi problemami z udziałem w działaniach ratowniczych w godzinach pracy ratowników itp.

Kolejnym punktem zebrania było sprawozdanie Przewodniczącego Gminnej Komisji Rewizyjnej druha Zdzisława Ruska, który pod koniec swego sprawozdania  wystąpił z wnioskiem o udzielenie Zarządowi absolutorium, które w późniejszym czasie zostało udzielone jednogłośnie. W kolejnych punktach zjazdu sprawozdania przedstawili przewodniczący Komisji Zjazdowych: Druh Władysław Kurtyka przedstawił  Zjazdowi sprawozdanie Komisji Wyborczej, druha Małgorzata Sucharska z Komisji Mandatowej natomiast druh Tadeusz Jaroszewski z Komisji Uchwał i Wniosków.

W przerwie doszło do ukonstytuowania nowego Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej złożonych z przedstawicieli i delegatów z jednostek OSP Brzeźno, Kałek, Głodno, Krzymów i Paprotnia. W skład Zarządu został powołany zgodnie ze regulaminem Zjazdu Wójt Gminy Krzymów Tadeusz Jankowski.

W skład  prezydium Zarządu weszli następujący druhowie:
  • Prezes – Jan Czaja – OSP Krzymów
  • Wiceprezes – Nowak Wojciech – OSP Paprotnia
  • Wiceprezes – Lewandowski Jerzy – OSP Kałek
  • Komendant Gminny – Tomicki Julian OSP Krzymów
  • Sekretarz – Frątczak Andrzej z OSP Brzeźno
  • Skarbnik – Pilarski Piotr z OSP Głodno
  • Członek prezydium – Grochociński Dariusz z OSP Krzymów
  • Członek prezydium – Jankowski Tadeusz – Wójt Gminy Krzymów

W skład komisji rewizyjnej weszli:
  • Przewodniczący – Tomicki Andrzej z OSP Krzymów
  • Wiceprzewodniczący– Pilarski Marek z OSP Kałek
  • Sekretarz – Kotwas Karol z OSP Brzeźno

Przedstawicielem do Zarządu Oddziału Powiatowego w Koninie został druh Jan Czaja, natomiast delegatem na Zjazd  Powiatowy został Tomicki Julian.

Podczas dyskusji głos zabrało wielu gości uczestniczących w zjeździe, którzy dziękowali za współpracę. Pogratulowano nowemu Zarządowi, życzono wielu sukcesów, oraz wspaniałej współpracy.

Podczas ubiegłej kadencji Zarządu w jednostkach OSP pozyskano siedem samochodów pożarniczych w tym dwa  fabrycznie nowe. Dokupiono lub pozyskano wiele sprzętu ratowniczo-gaśniczego: trzy pompy szlamowe, jedną pływającą, dwa zestawy ratownictwa drogowego, 10 sztuk sprzętu ODO, 3 agregaty prądotwórcze, 1 wentylator oddymiający, 3 torby medyczne PSP R1 i wiele innego sprzętu ratowniczo-gaśniczego. W ubiegłej kadencji wyszkolono między innymi 11 ratowników pomocy przedlekarskiej, 40 ratowników nawodnych i powodziowych, 40 specjalistów technicznych, 40 szeregowców na 104 godzinnym kursie dla członków OSP z gminy Krzymów.

Jedną z trudniejszych akcji przy jakiej przyszło pracować druhom to pożar gospodarstwa rolnego w Ladorudzu 23.08.2006 roku, gdzie doszczętnie spłonęło całe gospodarstwo poza domem mieszkalnym. Akcja gaśnicza trwała 3 dni. Poza tym w 2010 roku doszło do podtopień w wielu miejscowościach gminy Krzymów wywołanych przez letnie ulewne deszcze. Sytuacje pogarszał fakt że przez gminę przepływa rzeka Warta, która niebezpiecznie podniosła swój poziom, strażacy patrolowali wały rzeki i uszczelniali je aby, nie doszło do przerwania i powodzi. Latem 2008 roku strażacy tej gminy zmagali się z pożarami lasów, które bardzo często wybuchały w południowej części gminy.

Druhowie podczas całej kadencji kilkanaście razy brali udział w różnych imprezach strażackich, państwowych i kościelnych. Aktywnie biorą udział w Święcie Niepodległości, Dniach Strażaka, Dożynkach gminnych i powiatowych, oraz wielu innych. Dla najmłodszych pomagają w organizacji  festynów, zabaw, pokazów itp.

W X Zjeździe gminnym uczestniczyli miedzy innymi:

• Prezes Zarządu Oddziału powiatowego druh Władysław Koliński
  • Komendant  Miejski PSP w Koninie bryg. Błażej Rakowski
  • Opiekun gminy Krzymów z PSP starszy kapitan Tomasz Kruszyński
  • Wójt Gminy Krzymów Tadeusz Jankowski
  • Przewodniczy Rady Gminy Pani Danuta Mazur
  • Skarbnik Gminy pani Izabela Badowska
  • Sekretarz Powiatu Konińskiego pan Krzysztof Musiał
  • Radni powiatowi- Tadeusz Jaroszewski oraz Górczak Marek
  • Dyrektorzy szkół z terenu gminy i wielu gości z  gminy i gmin sąsiadujących oraz organizacji współpracujących.

Jednym z ostatnich punktów zjazdu była prezentacja multimedialna „ Zarząd  Gminny ZOSP RP w Krzymowie 2006-2011”

Na zakończenie Zjazdu nowo wybrany prezes podziękował za zaufanie  jakim został obdarzony, zwrócił uwagę że sukcesy możliwe są do osiągnięcia przy pomocy wszystkich strażaków i o pomoc taką zaapelował, po czym  X Zjazd Gminny ZOSP RP został zamknięty.