OSP

Krzymów

 
 

 
 
 
 
      Nasza remiza

 
 
 
 Ostatnia aktualizacja:  2018-04-21 09:58:55
 
 
 
Piątek, 12 Listopad 2010

Pożar budynków

     Tego dnia w godzinach wieczornych zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Staro Paprockie Holendry. Zapalił się dach w budynku.  Najprawdopodobniej od nagrzanego metalowego komina zapaliła się drewniana konstrukcja dachu. Po przybyciu na miejsce druhowie podali prąd wody na dach w celu ugaszenia. Po ugaszeniu ratownicy wrócili do baz. W działaniu gaśniczym brały udział zastępy z JRG nr 2 z Konina, OSP Krzymów, oraz Paprotnia.   

 

Sobota, 16 Październik 2010
 

Pożar drzew i krzewów

       Tego dnia zostaliśmy zadysponowani do pożaru drzew i krzewów w Krzymowie przy drodze powiatowej. Po przybyciu na miejsce podaliśmy prąd wody z szybkiego natarcia na palące się drzewa. Po kilku minutach pożar ugasiliśmy po czym wróciliśmy do bazy.
 
 

Niedziela, 10 Październik 2010
 

Pożar paszarni

     Miejskie stanowisko kierowania przy KM PSP w Koninie zadysponowało nas do pożaru w budynku po byłej paszarni w Brzeźnie. Na miejscu okazało się, że palą się śmieci. Przy użyciu drobnego sprzętu pożar został ugaszony, a my wróciliśmy do bazy. W zdarzeniu brały udział poza naszą jednostką zastęp z JRG nr 2 w Koninie, oraz druhowie z OSP Brzeźno.
 
 

Środa, 29 Wrzesień 2010
 

Wypadek drogowy

     Wypadki i kolizje niestety nie omijają również strażaków. Tym razem zostaliśmy wysłani do miejscowości Paprotnia gdzie na trasie E-92 nasz prezes OSP Krzymów wziął udział w kolizji drogowej. Całe szczęście nikomu nic nie stało. Pojazdy zostały usunięte z drogi a my spokojnie wróciliśmy do bazy. 
 
 

Poniedziałek, 27 Wrzesień 2010
 

Szerszenie

      I znów zostaliśmy zadysponowani do usunięcia latających owadów błonkoskrzydłych. Tym razem do miejscowości Piersk. Tradycyjnie owady potraktowaliśmy środkiem chemicznym, następnie owady zostały usunięte.
 
 

Piątek, 24 Wrzesień 2010
 

Wypadek drogowy

  
     Od godziny 22.20 do 02.10 trwały działania ratownicze przy usuwaniu skutków wypadku drogowego do jakiego doszło w miejscowości Głodno, gmina Krzymów,  na drodze krajowej E 92. Wypadek spowodował kierowca Renault Laguna, który zjechał na przeciwległy pas jezdni doprowadzając do zderzenia z samochodem Rover, a następnie z samochodem Citroen Berlingo. Pojazdami podróżowało łącznie trzynaście osób. W wyniku wypadku jedna osoba poniosła śmierć, sześć osób zostało rannych, a wszystkie pozostałe osoby zostały przez zespoły medyczne zabrane na badania do szpitala. 
 
     Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączenia przewodów od akumulatorów , pomocy medycznej udzielonej poszkodowanym, kierowaniu ruchem drogowym, zneutralizowanie sorbentem płynów eksploatacyjnych z pojazdów, a na zakończenie działań uprzątnięcie jezdni. Do działań zadysponowano dwa zastępy z JRG nr 2 z Konina, OSP Krzymów, kilka karetek pogotowia oraz policja.  
 
 
 
     

 
 
 
   
Wtorek, 21 Wrzesień 2010
 

Plama oleju

     W samo południe zostaliśmy zadysponowani przez stanowisko kierowania PSP w Koninie do usunięcia plamy oleju z samochodu ciężarowego. Plama rozciągała się na długości około pięciu kilometrów w miejscach, gdzie ciężarówka stawała na drodze od mostu „marszałka Piłsudskiego” do Brzeźna. W działaniach udział brały dwa zastępy  PSP z Konina i nasza jednostka. Działania polegały na zmyciu oleju sintanem. Po około godzinie zakończyliśmy działania.
 
 


Poniedziałek, 30 Sierpień 2010
 

Karetka pogotowia

     O godzinie 22.20  zastęp  GBA z naszej OSP został zadysponowany, aby w miejscowości Teresina wyciągnąć karetkę pogotowia, która zakopała się w lesie. Karetka pogotowia jechała po chorego, jednakże w trakcie powrotu nie dała rady wyjechać i zakopała się w podmokłym terenie. Druga karetka zabrała chorego a nasze zadanie polegało na wyciągnięciu pojazdu. Po niecałych dwóch godzinach wróciliśmy do bazy.  

 
 
 

Niedziela, 29 Sierpień 2010

Krowy

 
     Jednostka OSP w Krzymowie, oraz zastęp z JRG nr 2 PSP z Konina został  zadysponowany do miejscowości Głodno, gdzie po drodze wojewódzkiej spacerowało sobie pięć krów. Krowy po odnalezieniu odprowadzono do najbliższego gospodarstwa rolnego, właściciel zaoferował, że przechowa krowy do dnia następnego, gdyż razem z Policją nie udało tego dnia ustalić właściciela. Dopiero następnego dnia ustalono właściciela, który odebrał swoje podopieczne. Działania trwały około 2 godzin.
 
 

Sobota, 21 Sierpień 2010

Pożar słomy i siana

 
     W godzinach popołudniowych jednostka OSP w Krzymowie i Brzeźnie zostały zadysponowane do pożaru sterty słomy w miejscowości Rożek Krzymowski. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pali się sterta około setki sztuk zbelowanej słomy. Cała sterta była w ogniu. Na palącą się stertę podano dwa prądy wody w celu nie dopuszczenia do rozprzestrzenienia się ognia na budynki znajdujące się w sąsiedztwie. Po przybyciu OSP Brzeżno jednostka zasiliła wodą samochód GBA z Krzymowa i udała się po wodę. Dowódca akcji poprosił stanowisko kierowania w Koninie o zadysponowanie jeszcze jednego GBA z OSP Paprotnia, (ze względu na niedobór wody). 

     Podczas akcji aby zabezpieczyć nieprzerwane  podawanie wody do celów gaśniczych, zbudowano stanowisko pompy szlamowej przy stawie znajdującym się w sąsiedztwie oraz, linie zasilającą od zlokalizowanego niedaleko hydrantu . Ogromną pomocą przy likwidacji pożaru wykazali się sąsiedzi, którzy dwoma ciężkimi ciągnikami wywozili nadpalone bele na pole. W uzgodnieniu z właścicielem zaprzestano dogaszania i jednostki kontrolowały proces wypalania. Łącznie spłonęło 40 sztuk beli siana i 65 sztuk słomy.

     Po około 3 godzinach akcja została zakończona, jednostki wróciły do baz.  
 
 
     

 
 
 
 

Sobota, 14 Sierpień 2010

Gniazdo os

       Usuwanie gniazda os umieszczonego na zewnątrz budynku mieszkalnego  pomiędzy rynną a dachem. Po użyciu środków  owadobójczych gniazdo os zostało usunięte.
 

Czwartek, 22 Lipiec 2010

Pożar stodoły w Helenowie

 
     Tego dnia z o godzinie 9.07 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stodoły w Helenowie, gdzie u jednego z naszych strażaków wybuchł pożar stodoły. Na miejscu okazało się że pali się również skład opakowań plastyków (w gospodarstwie działała firma zajmująca się zbiórką, segregowaniem, oraz przygotowaniem do wywozu opakowań plastykowych - pet i  kartonów).
      Do działań w pierwszej fazie zadysponowano trzy zastępy strażackie, jednakże po przybyciu ich na miejsce okazało się, że siły i środki są niewystarczające i zadysponowano kolejne jednostki. W budynku objętym pożarem o wymiarach 40x 12m metrów znajdowały się również maszyny rolnicze, silosy ze zbożem, kilkadziesiąt ton siana, oraz zwierzęta, które w pierwszej kolejności zostały ewakuowane z budynku przez właścicieli, sąsiadów, oraz strażaków z OSP Krzymów. Następnie przystąpiono do gaszenia budynku, który cały został objęty pożarem. Prace nasze polegały na gaszeniu pożaru, ewakuacji zwierząt, rozbiórce budynku, który w trakcie pożaru uległ częściowemu zawaleniu, oraz usunięciu palącego się siana.
      Łącznie w działaniach brało udział 50 strażaków z dwunastoma pojazdami gaśniczymi, pięciu pracowników interwencyjnych z UG Krzymów, sąsiedzi którzy pomagali w wywożeniu siana swoim sprzętem, oraz pomagali w zabezpieczeniu ewakuowanych zwierząt. W działaniach brali równie udział strażacy z OSP i JRG powiatu kolskiego rozpoczynającego się zaledwie kilometr od miejsca pożaru.
      Podczas akcji jeden z naszych druhów uległ wypadkowi skręcając nogę w kostce. Został on zawieziony do szpitala w celu udzielenia pomocy lekarskiej. Dużym utrudnieniem podczas akcji była wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni Celsjusza, która bardzo utrudniała nam pracę zmuszając do częstych przerw.
     Podczas działań wystąpił problem z wodą do celów gaśniczych. Z problemem tym uporano się budując stanowisko pompy szlamowej przy przebiegającym niedaleko kanale, z którego pobierano wodę.
     Napoje i posiłek dla ratowników zapewnił Urząd Gminy w Krzymowie, oraz poszkodowani pogorzelcy. Działania nasze trwały do godziny 22.30 czyli ponad 13 godzin. Straty oszacowano na ponad 150 tysięcy złotych.
 
       
 
 
 
 
 
 

Środa, 21 Lipiec 2010

Usuwanie gniazda os

 
     Jeszcze tego samego dnia nasza jednostka po zakończeniu działań  przy gaszeniu stodoły została zadysponowana do zlikwidowania gniazda os na terenie Krzymowa. Użyto środków chemicznych do zwalczenia owadów.
     Osy tym razem zrobiły sobie gniazdo w ziemi na terenie prywatnej posesji, graniczącej z budynkiem poczty. Owady zagrażały mieszkańcom, oraz interesantom i załodze poczty.
 
 
 
 
 

Środa, 21 Lipiec 2010

Pożar stodoły - Brzezińskie Holendry

     Około godziny szesnastej zostaliśmy zadysponowani do pożaru stodoły w Brzezińskich Holendrach , gmina Krzymów. Po przybyciu na miejsce pożaru okazało się, że pali się stodoła w tej części, w której znajduje się tegoroczne siano. Po podaniu prądów wody udało się nie dopuścić ognia do drugiej części stodoły w której leżała zmagazynowana słoma. Podczas akcji użyto ciężki sprzęt do usunięcia siana ze stodoły.
     Najprawdopodobniej przyczyną pożaru był samozapłon mokrego siana. W działaniach uczestniczyły trzy zastępy OSP ze średnimi samochodami gaśniczymi ,oraz ciężki samochód gaśniczy z JRG nr2 z Konina. Działania nasze trwały około czterech godzin.
 
       
 
 
 
 
 
 

Sobota, 26 czerwiec 2010

 Pożar siana w Ignacewie

      W sobotnie popołudnie jednostki straży pożarnych zostały powiadomione i zadysponowane do pożaru przyczepy przewożącej siano. Jadąc do swojego gospodarstwa kierowca ciągnika ciągnącego przyczepę z sianem  nie zauważył, że za jego plecami powstał pożar siana. Podczas jazdy siano spadało z przyczepy powodując , że miejsce pożaru zostało rozciągnięte na długości około pięciuset metrów. Kierowca zauważył pożar na zakręcie drogi poprzedzający wjazd do gospodarstwa. Zatrzymał się odczepił ciągnik i zgrabiarkę, a następnie powiadomił straż pożarną. Łącznie do zdarzenia zadysponowano pięć jednostek straży pożarnych, które po ugaszeniu pożaru i uprzątnięciu siana z drogi  wróciły do swoich  jednostek.
 
 
     

 
 
 


Wtorek, 22 czerwiec 2010

Wypadek drogowy

 
     Samochód marki Volvo w wyniku zderzenia koziołkował kilkakrotnie, przejechał rów, ściął znaki drogowe, a następnie  odbijając się o drzewo zatrzymał się na drugim drzewie kończąc jazdę na prywatnej posesji. W aucie tym uruchomiły się wszystkie poduszki powietrzne. Podróżujący tym pojazdem mogą mówić o ogromnym szczęściu.
 
     Dzieci jadące w tym aucie w celu złagodzenia skutków psychologicznych po wypadku otrzymały od OSP maskotki pluszowego misia.
 
 
   

 

 


Działania powodziowe

 
     W wyniku wystąpienia obfitych opadów deszczu na terenie kraju wzrosło zagrożenie powodziowe, które wzrosło również na terenie gminy Krzymów w dolinie rzeki Warty.

     Poza opadami, dużym czynnikiem stwarzającym zagrożenie było zwiększenie zrzutu wody ze zbiornika retencyjnego Jeziorsko do 390 metrów sześciennych na sekundę. Zrzut ten przyczynił się do podniesienia wody w Warcie, która przekroczyła stan alarmowy i stworzyła zagrożenie powodziowe. Na terenie województwa w kilkunastu gminach wprowadzono alarm powodziowy. W naszej gminie wprowadzono patrolowanie wałów ochronnych Warty, oraz kanału Topiec. Wały na terenie gminy zostały podzielone na pięć odcinków, czyli na tyle ile w gminie jest OSP. Każda z jednostek otrzymała swój odcinek, za który była odpowiedzialna, aby utrzymać go w odpowiednim stanie.

     Patrolowanie polegało na sprawdzaniu stanu wałów, oraz uzupełnianiu powstałych dziur workami z piaskiem.

     Łącznie podczas tych prac tylko druhowie z naszej jednostki przepracowali ponad 200 godzin w dwudziestu patrolach.

     Po bezpiecznym przejściu fali powodziowej przez naszą gminę i zmniejszeniu zrzutów wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody obniżył się, a my jeszcze kilka razy byliśmy dysponowani do wypompowywania wody z zalanych terenów.  

 Działania powodziowe trwały od  18 maja do 2 czerwca.

 
 
 
 

Środa, 2 czerwiec 2010

 Wypompowywanie wody w miejscowości Drążno

     Tego dnia w godzinach wieczornych wypompowywaliśmy wodę z terenów zalanych, która zagrażała budynkom mieszkalnym. Woda wypompowywana była bezpośrednio do rzeki Warta. Działania trwały cztery godziny.

 
 
 Niedziela, 30 maj 2010
 

Wypadek drogowy w Brzeźnie

     Tego dnia zostaliśmy zadysponowani do usunięcia skutków wypadku drogowego jaki miał miejsce w Brzeźnie. Kierowca samochodu osobowego zasnął za kierownicą. Zjeżdżając z drogi do rowu uderzył w przyczółek doprowadzając do wywrócenia samochodu na dach.

     Kierowca po udzieleniu pomocy medycznej został zabrany do szpitala. W działaniach brał również udział zastęp GBA z JRG nr 2 w Koninie.

 

 Piątek, 28 maj 2010
 

Szerszenie w budynku mieszkalnym

     Tego dnia w godzinach wieczornych usuwaliśmy szerszenie, które zagnieździły się w budynku mieszkalnym w Ladorudzu. Działania nasze trwały około 2 godzin.

 
 
 Wtorek, 25 maj 2010

Wypadek  drogowy w Paprotni

     Do zderzenia czołowego  dwóch pojazdów osobowych doszło na odcinku drogi E 92 miejscowości Paprotnia. Jeden z kierowców prowadząc samochód ciągnący przyczepkę nie zapanował nad pojazdem i zjechał na przeciwny pas ruchu, doprowadzając do zderzenia. W wyniku zdarzenia jeden z kierowców z obrażeniami został zabrany do szpitala. Jeden z pojazdów wpadł do rowu, natomiast drugi stał na drodze blokując jeden  pasów ruchu. Po uprzątnięciu obu pojazdów, oraz drogi zakończyliśmy działania.  
 
 
 

Poniedziałek, 24 maj 2010
 

Pożar instalacji elektrycznej w Smólniku

     Tego dnia w godzinach rannych doszło do pożaru instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym, przy przedliczniku elektrycznym. Pożar został ugaszony przed przybyciem jednostek straży, po uprzednim wyłączeniu energii elektrycznej przez sąsiada.
 
 
Czwartek, 20 maj 2010

Wypompowanie wody z pomieszczeń piwnicznych

     Po zakończonych poprzednich działaniach zostaliśmy natychmiast zadysponowani do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń piwnicznych domu mieszkalnego w Paprotni. Tutaj również dwiema  naszymi pompami usuwaliśmy wodę z zalanych pomieszczeń, po uprzednim zasypaniu rowu doprowadzającego wodę do budynku. Zakończyliśmy pompowanie po około 3 godzinach.

 
Czwartek, 20 maj 2010

Obrona zabudowań przed zalaniem 

     Działania nasze polegały na wypompowywaniu wody, oraz układaniu worków z piaskiem w celu nie dopuszczenia do zalania budynku mieszkalnego w Nowo Paprockich Holendrach. Po wystąpieniu ulewnych deszczów przebiegający w sąsiedztwie rowek z wodą zmienił się w spory strumień, który wystąpił z brzegów i zalewał okoliczne pola, łąki, oraz zabudowania. Działania trwały ponad trzy godziny.

   


Wtorek, 18 maj 2010

 Wypompowywanie wody z firmy „KUPIEC” w Paprotni

 
     Tego dnia zostaliśmy wysłani na teren firmy "KUPIEC" aby wypompowywać wodę zagrażającą temu zakładowi. Woda deszczowa, która w ostatnich dniach obficie lała się z nieba zalewała pomieszczenia produkcyjne, zagrażając zalaniem magazynu towarów i wyrobów gotowych.
 
     Działania nasze trwały 3 godziny, podczas których nasza Niagara, oraz szlamówka wypompowywały wodę z zakładu do pobliskiego niżej położonego lasu.
 
 

Piątek, 30 kwiecień 2010
Pożar stodoły w Turach
 
 
     30 kwietnia o godzinie 19.30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stodoły w miejscowości Tury, gmina Kościelec, powiat kolski. Ze względu na małą odległość do miejsca pożaru na miejsce dojechaliśmy jako pierwsi jeszcze przed jednostkami OSP i PSP powiatu kolskiego. Pozwoliło to nie dopuszczenie do rozprzestrzenienia się pożaru na przyległe garaże sąsiadujące ze stodołą. W trakcie wylewania pierwszej beczki wody dojechały jednostki z powiatu kolskiego. Działania polegały na gaszeniu stodoły i zgromadzonych płodów rolnych, wyrzucaniu słomy i siana na zewnątrz, oświetleniu terenu akcji, dowożeniu wody z Krzymowa ponieważ istniejąca instalacja hydrantowa miała zbyt niskie ciśnienie wody. Działania trwały kilka godzin,zakończyły się około godziny pierwszej w nocy.
 
 

Środa, 07 kwiecień 2010
 
 
     Tego dnia o godzinie 5.30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku gospodarczego w Szczepidle. Paliła się część  budynku gospodarczego, w którym jak się później okazało właściciele hodowali kurczęta.
 
 

Wtorek, 06 Kwiecień 2010
Pożar samochodu na autostradzie
 

     Około godziny 16.30 nasza jednostka została wysłana na 266 km autostrady A-2, gdzie doszło do pożaru samochodu osobowego marki Renault. Po dojeździe na miejsce okazało się że pożar był niewielki i uporała się z nim pierwsza przybyła na miejsce pożaru załoga GBA z JRG nr 2 w Koninie. Zostaliśmy przez dowódcę wycofani do bazy.

 
 

Sobota, 20 marzec 2010
 Szerszenie
 
 
     O godzinie 18 zostaliśmy wysłani do Ladorudza, aby usunąć szerszenie, które pojawiały się na poddaszu domu mieszkalnego. Zagrożenie występowało ze strony owadów na  małe dzieci i mieszkańców posesji.
 
      Druhowie ubrani w ubrania przeciw owadom, wyposażeni w  środek zwalczający owady, oraz przy użyciu drabiny usunęli zagrażające owady. Po dwóch godzinach wróciliśmy do bazy.
 
 
 

 Wtorek, 9 marzec 2010
 
 

     Około godziny piętnastej 9 marca br OSP w Krzymowie, zastęp z JRG nr 2 w Koninie, pogotowie ratunkowe, oraz policja zostały zadysponowane do wypadku drogowego jaki miał miejsce w miejscowości Genowefa, na skrzyżowaniu drogi E-92 z drogą powiatową.

 


Piątek, 1 styczeń 2010
Pożar siana
 

     W nowym roku 2010 osiem minut po północy 1 stycznia nasza jednostka po raz pierwszy w nowym roku została zadysponowana do pożaru siana w miejscowości Staropaprockie Holendry w naszej gminie. Pożar beli słomy wybuchł od petard odpalanych z okazji powitania nowego roku. Na szczęście pożar był niewielki, został ugaszony bardzo szybko, a jednostki biorące udział w gaszeniu wróciły do swoich baz po niespełna godzinie. W działaniach udział brały również jednostki z JRG nr 2 z Konina oraz OSP Paprotnia.

   
 
  
Osób on-line

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
Copyright © 2009-2011   OSP Krzymów