OSP

Krzymów

 
 

 
 
 
 
      Nasza remiza

 
 
 
 Ostatnia aktualizacja:  2018-06-26 20:47:57
 
 
Warsztaty szkoleniowe w zakresie ratownictwa technicznego

 
 29 września na placu przy OSP Paprotnia odbyły warsztaty szkoleniowe w zakresie ratownictwa technicznego dla druhów z jednostek OSP gminy Krzymów. W szkoleniu udział wzięło 30 ratowników z JOT z Krzymowa, Paprotni, Brzeźna, oraz Głodna.

     Ćwiczenia prowadzili oficerowie z JRG nr 2 z Konina, kapitan Sylwester Grabiński, oraz mł. kapitan Tomasz Chwaciński. Z jednostki JRG nr 2 z Konina na wspomniane warsztaty został zadysponowany ciężki samochód ratownictwa technicznego z obsadą, za co organizatorzy ćwiczeń składają podziękowania na ręce Komendanta Miejskiego PSP w Koninie.  Druhowie mieli okazje zapoznać się z imponującym wyposażeniem jakie jest do dyspozycji ratowników z PSP w razie różnego rodzaju działań ratownictwa technicznego. Celem ćwiczeń było również zapoznanie druhów z wyposażeniem jakie posiadają jednostki OSP. Można tu spotkać od lekkiego zestawu ratownictwa technicznego w postaci nożycorozpieraka do średniego zestawu technicznego w skład którego wchodzą nożyce, rozpieraki ramieniowe, rozpieraki teleskopowe, wsporniki progowe i inne wyposażenie. Na początku można było zapoznać się ze sprzętem, następnie przećwiczyć podłączanie sprzętu na spokojnie, Później zabezpieczeni w umundurowanie specjalne ćwiczyć podpinanie sprzętu. I tu nie jednemu strażakowi sprawiało to wiele problemów jak w miarę krótkim czasie podłączyć do węża np. rozpierak w rękawicach ratowniczych.

     Następnie ratownicy OSP  pod czujnym okiem kolegów z PSP mogli przećwiczyć różne warianty działań ratownictwa technicznego. Do dyspozycji strażaków były trzy samochody użyczone z pobliskiego punktu kasacji pojazdów.  Wszystkie pojazdy zostały maksymalnie pocięte podczas szkolenia. Ratownicy z PSP podczas warsztatów starali się przekazać jak najwięcej informacji, które mogą być wykorzystane podczas działań ratowniczych. Przede wszystkim  zwracano uwagę na bezpieczeństwo ratowników, odpowiednie zabezpieczenie w odpowiedni strój i jego prawidłowe używanie.   Wiele słów poświęcono prawidłowemu zachowaniu podczas akcji, zabezpieczeniu terenu akcji, jak również omawiano zasady współpracy z innymi podmiotami biorącymi udział w działaniach. Dla części druhów, którzy ukończyli wcześniej kurs z zakresu ratownictwa technicznego było to przypomnienie z działań natomiast dla części młodych ratowników były to ważne warsztaty podczas, których po raz pierwszy mogli zapoznać się szerzej z działaniami ratownictwa drogowego. 

Na zakończenie dokonano podsumowania ćwiczeń. Organizatorzy podziękowali wszystkim za udział i zaangażowanie. Osobne podziękowania złożono  oficerom z PSP za udział  w warsztatach i za ich aktywność podczas tych szkoleń. Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ognisko, podczas którego przy kiełbasce omawiano jeszcze różne aspekty działań ratowniczych. 

 
 
      
 
Osób on-line

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
Copyright © 2009-2011   OSP Krzymów