Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

11 listopada jak co roku od kilku lat nasi druhowie biorą udział w obchodach odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po zbiórce pocztów sztandarowych OSP, szkół, Koła łowieckiego  „RYŚ” z grupy rekonstrukcyjnej wojska polskiego złożonego z członków kół motocyklowych, kolumna przemaszerowała do krzymowskiego kościoła, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w imieniu Ojczyzny i wszystkich poległych na frontach świata, którzy oddali swe życie  za wolną Polskę. Mszę świętą odprawił proboszcz parafii Krzymów ks. Ireneusz Mrowicki. W trakcie mszy świętej miało miejsce wręczenie medalu dla mieszkańca naszej gminy pana podpułkownika Jarosława Przybyła, za długoletnią służbę w Wojsku Polskim. Odznaczenie nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wręczył major Zbigniew Nizgorski, szef Wydziału Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie. Po mszy świętej w kościele odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej z Zespołu Szkół z Krzymowa.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz na krzymowski cmentarz, gdzie przy grobie Nieznanego Żołnierza odmówiono modlitwę w intencji poległych za ojczyznę,  złożono kwiaty i znicze, a myśliwi oddali potrójną salwę ze swej broni. Po zakończeniu tych uroczystości udaliśmy się w kolumnie pojazdów straży pożarnych, Policji, motorów z grupy rekonstrukcyjnej Wojska Polskiego i mieszkańców do Tur, gdzie znajduje się mogiła zamordowanych w 1940 roku 35 Polaków, rozstrzelanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Tutaj uroczystości przebiegały podobnie. Na zakończenie orkiestra strażacka z Kościelca uświetniła uroczystość swym występem, grając kilka utworów  o tematyce patriotycznej. Na zakończenie dwa wiersze również o tematyce patriotycznej wygłosił druh Jan Czaja. Po wyprowadzeniu pododdziałów z miejsca prowadzenia uroczystości uczestnicy uroczystości zastali zaproszeni do szkoły podstawowej w Krzymowie, gdzie dla wszystkich czekała gorąca herbatka.