Święto Niepodległości

Tradycyjnie od kilku lat w gminie Krzymów odbywają się  uroczystości z okazji  odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbywające się uroczystości miały charakter między gminny Gminy Krzymów, Kościelec, oraz parafialnych.

Jak co roku wszyscy uczestnicy zebrali się przed remizą OSP Krzymów, gdzie po uformowaniu kolumny przeszli prowadzeni przez orkiestrę strażacką z Kościelca, na mszę świętą w intencji ojczyzny do krzymowskiego kościoła. Mszy świętej przewodniczył ks. kanonik Andrzej Walczak z Brzeźna, oraz powiatowy kapelan strażaków ks. Ireneusz Mrowicki z Krzymowa. Na zakończenie uroczystej mszy świętej uczniowie ze szkoły podstawowej w Paprotni, przygotowali przepiękną część artystyczną z tej okazji. Mimo, że uczniowie szkoły podstawowej to bardzo młodzi ludzie, jednak ich występ wywołał dużo emocji szczególnie wśród starszych ludzi, którzy nie kryli wzruszenia i płynących z ich oczu łez. Na zakończenie przy pochylonych sztandarach została odśpiewana „Rota”.

Po zakończeniu mszy świętej wszyscy zebrani  udali się na pobliski cmentarz, na którym znajduję się grób nieznanego żołnierza, gdzie przy grobie wartę honorową pełnili harcerze.

Po uformowaniu pododdziałów głos zabrał proboszcz miejscowej parafii ks. Ireneusz Mrowicki, który w intencji poległych odmówił modlitwę. Następnie wójt gminy Krzymów pan Tadeusz Jankowski, oraz pani  Anna Strapagiel - wójt z Kościelca, złożyli wiązanki kwiatów, oraz znicze pod pomnikiem. Również przedstawiciele jednostek OSP biorących udział w uroczystościach złożyli kwiaty i znicze na grobie nieznanego żołnierza.

Myśliwi z koła łowieckiego „Ryś”  - biorący udział w uroczystościach - oddali salwę honorową z broni myśliwskiej. Na zakończenie orkiestra strażacka zagrała utwór pt.” My Pierwsza Brygada”.

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie przy mogile w Turach, (gmina Kościelec), gdzie odbyły się podobne uroczystości. W   mogile tej znajdują się szczątki Polaków, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w czasie wojny.

Tutaj również zostały złożone kwiaty, znicze, myśliwi oddali salwę honorową, a orkiestra strażacka odegrała utwór pt „ O mój rozmarynie”.

Na zakończenie uroczystości pani wójt z Kościelca Anna Strapagiel podziękowała wszystkim zebranym za udział w tej uroczystości. Zaznaczyła, że należy pamiętać również w latach przyszłych o naszych przodkach, którzy walczyli za naszą wolność i niepodległość. Szczególnie należy pamiętać o tych, którzy oddali życie za Niepodległą Polskę.

Ks. Ireneusz Mrowicki podkreślił, że z roku na rok w uroczystościach tych bierze udział coraz większa grupa Polaków, oraz przyłączają  się nowe organizacje. Ks. Ireneusz zauważył, że jest to tym bardziej budujące, gdy coraz więcej mówi się, że wśród Polaków zanika patriotyzm.

Na zakończenie prezes gminny ZOSP RP w Krzymowie Jan Czaja podziękował wszystkim za udział, oraz zaprosił wszystkich na herbatę i ciasto do remizy OSP Krzymów.