Ostatnia aktualizacja:  2018-06-26 20:47:57

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

Tradycyjnie już od kilku lat w gminie Krzymów obchodzone są uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tak było i  w tym roku, uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny odprawił w krzymowskim kościele ksiądz kanonik Andrzej Walczak, natomiast homilie wygłosił proboszcz parafii Krzymów, a jednocześnie kapelan powiatowy strażaków ks. Ireneusz Mrowicki.

Na zakończenie mszy świętej uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej z Borowa przygotowali piękną akademię mówiącą o walce Polaków o niepodległość. Następnie wszyscy zebrani przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie znajduję się obelisk poświęcony  poległym za wolność. Po odmówieniu modlitwy za poległych miejscowe władze samorządowe w osobach Wójta Gminy Krzymów Romana Gęziaka,  Przewodniczącej Rady Gminy Danuty Mazur i Sekretarza Gminy Jerzego Grochocińskiego, złożyli kwiaty, a znicze złożyli przedstawiciele strażaków, czyli Prezes Oddziału Gminnego Jan Czaja, oraz Prezes OSP Krzymów dh Dariusz Grochociński. W tym momencie nadszedł czas na oddanie pięciokrotnej salwy honorowej przez myśliwych z Koła Łowieckiego RYŚ.

W dalszej kolejności wszyscy zebrani udali się do miejscowości Tury, gdzie znajduje się mogiła zamordowanych Polaków przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Tutaj do obchodów włączyli się strażacy, harcerze, władze samorządowe, mieszkańcy, oraz orkiestra strażacka z Kościelca. Przy grobie również był czas na modlitwę, złożenie kwiatów i zniczy przez przedstawicieli samorządów, jednostek OSP, przedstawicieli szkół, harcerzy. Myśliwi również oddali salwę honorową ze swej broni, a orkiestra strażacka odegrała „mix” utworów o tematyce patriotycznej. W swej wypowiedzi kapelan powiatowy strażaków ks. Ireneusz Mrowicki zaznaczył, że bardzo się cieszy, że z roku na rok przybywa osób, którzy uczestniczą w takich uroczystościach, oddając hołd Polakom, którzy oddali życie w obronie Polski.  Również Wójt gminy Kościelec pan Dariusz Ostrowski w swym wystąpieniu przybliżył uczestniczącym w uroczystościach historię odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, oraz wyraził chęć i nadzieję, że w latach przyszłych mieszkańcy będą się tu spotykać aby wspomnieć osoby, które oddały swe życie abyśmy mogli żyć w niepodległej, wolnej Polsce.